Easy Smudge Signature

Users who viewed this discussion (Total:0)

Carrotul

Want some?
Veteran

Reaction score
32
Poate nu multi or sa vrea sa incerce tinand cont ca astfel de lucruri gasesti la tot pasul si mai ales pe youtube unde vezi pas cu pas , dar am facut un tip de smudge , mai mult este un basic sau mai bine spus baza unui smudge adica cum se incepe totul in caitva pasi foarte usori . Nu am facut poze la toate efectele ci doar la cum poti sa faci smudge-ul pentru cine doreste.Eu o sa va las si Renderul folosit de mine daca doriti sa lucrati pe el , iar daca veti raspunde pozitiv acestui topic voi posta si restul de efecte+psd , desii efectele tin foarte mult de stilul fiecaruia!

Render

Pasul 1: New Layer - 400x200 , background transparent!

Pasul 2: File-place-selectati renderul dorit(Sau pur si simplu o trageti cu mousul din folder in photoshop)
Pozitionarea este la alegerea fiecaruia , dupa gust!

Pasul 3: Folosind Guma stergeti reclama de pe render pentru a nu aparea in creatie ca in pozele urmatoare

Pasul 4:New layer pe care il puneti sub render si folositi Paint bucket tool pe Normal , 100% , 30 Tolerance cu o culoare mai inchisa decat culoarea principala sau secundara a renderului pentru a umple background-ul pozei ca mai jos

Pasul 5:New layer pe care il asezati intre render si background . Aici incepe distractia , folosind Brush Tool pe 14/15 px , Normal ,100% veti trasa lini care sa iasa dinspre render spre margini sau puteti sa le faceti in orice fel doriti voi sa faceti smudge-ul, bineinteles tot folosindu-va de culoarea principala/secundara a renderului pentru a nu strica paleta de culori!

Pasul 6: Distractia continua cu Smudge Tool , adica degetelul mic din bara de unelte cu urmatoarele setari , veti putea sa trageti brush-ul aplicat in orce fel doriti , sau chiar cum am facut eu daca vi se pare mai usor.

Pasul 7: Pentru a nu va chinui sa faceti in ambele parti , eu va sfatuiesc sa duplicati layer-ul cu smudge. Folosindu-va de Shift+Alt trageti de marginea dreapta ori stanga a chenarului de smudge astfel incat ele vor fi simetrice si il veti putea muta pe partea opusa a renderului astfel evitand o munca in plus si avand smudge identic.

Pasul 8:New Layer care se va afla sub render si deasupra celoralte layere pe care o sa folositi Brush Tool-ul cu setarile din imagine si din nou folositi o culoare a renderului fie ea principala sau scundara, veti aplica in spatele render-ului cateva bucati care vor iesii oarecum mai tipator in evidenta din spatele acestuia ca in imagine(Eu le am peste render sa va formati o idee cam cum vine).

Cam asta e baza , va las pe voi sa aplicati restul efectelor si sa dati reply cu creatia , pareri si daca vreti sa postez si restul de efecte +PSD.

P.s: Creatia mea a iesit cam asa -
(Tocmai de aceea zic sa faceti voi cum doriti , pentru ca a mea nu este cea mai stralucita)

spike

Veteran
Veteran

Reaction score
17
Am facut pe alt render, ms de tutorial.

CUCUBAU.

Veteran
Veteran

Reaction score
19
Invata sa "mulezi" smudge-un sub forma asta dupa render,iar in interiorul brush-ului daca vezi ca nu merge cu smudge-ul sa intri in el sa il faci mai subtire poti si cu un Erase Tool mai mic
ca sa nu fie asa dezordonat si oarecum neclar/neuniform

Attachments

Top Bottom