Liceu/facultate

Users who viewed this discussion (Total:0)

Cum au fost orele online?

• Total degeaba

Votes: 1 8.3%
  • Degeaba

Votes: 4 33.3%
  • Mediocru

Votes: 4 33.3%
  • Ceva ceva am invatat

Votes: 2 16.7%
  • Foarte bun

Votes: 1 8.3%

• Total voters
    12

SalaslcaZ

Veteran
Veteran

Reaction score
18
Cei care sunteti la liceu/facultate, ce decizie au luat institutiile voastre de invatamant legat de situatia scolara actuala.

Cei din ciclul liceal, cum au reactionat profesorii vostri, va mai dau note din burta? Mai dati teste online?

Studentii de la facultate, dati examene online? Cei ani terminali, sustineti licenta online sau fizic?

Cum vi se pare/ s-a parut predarea in regim online? Ati invatat ceva sau ati fost activi doar pentru prezenta?

R3d0x

Veteran
Veteran

Reaction score
20
La noi posteaza profii cursurile pe platforma universitatii. Se tin ceva cursuri online. N-am timp de cursuri fizice, dapoi de online? Tineti minte sa nu combinati faculta cu full time job, nu iese absolut nimic.

Samy

Veteran
Veteran

Reaction score
25
Daca e sa participi la ore si sa fii atent , poti invata. Am observat la fratii mei ca profesorii chiar isi dadeau interesul ( acuma banuiesc ca depinde de fiecare XDD )
Eu is a 12 a , am mai facut ore online doar la mate si info , e ok. Dar sincer as fi preferat sa fiu la scoala, sa fiu mai bagat in priza, asa parca nu am nici un chef. (sa invat pt bac)
In rest, pt restul notelor trebe sa fac niste teme . Cu tezele nu stiu exact cum dar presupun ca tot unul online, poate cu timp cine stie .

Nu stiu daca va intereseaza, dar ce parere aveti de decizia luata in legatura cu bacul ,examenele din a 8 a si chiar licentele din cate stiu(nu ? :unsure: )? Anume ca se dau pana la urma cum au fost stabilite de la inceput.
Ieri cand am auzit o o fost show, niste colege o inceput sa planga , altii injurau stanga dreapta . Ba sincer, si mie mi s a parut f naspa. ( ???? ) Cred ca majoritatea ne asteaptam la alta solutie,sa se mai amane sau sa mai putem face cumva ore cu profii in real.
Si daca ai dat bacul si vrei sa mi spui ca " n are rost sa te stresezi pentru bac " ok stiu am mai auzit asta la 99999 de persoane, mersi ? pup

SalaslcaZ

Veteran
Veteran

Reaction score
18
Daca e sa participi la ore si sa fii atent , poti invata. Am observat la fratii mei ca profesorii chiar isi dadeau interesul ( acuma banuiesc ca depinde de fiecare XDD )
Eu is a 12 a , am mai facut ore online doar la mate si info , e ok. Dar sincer as fi preferat sa fiu la scoala, sa fiu mai bagat in priza, asa parca nu am nici un chef. (sa invat pt bac)
In rest, pt restul notelor trebe sa fac niste teme . Cu tezele nu stiu exact cum dar presupun ca tot unul online, poate cu timp cine stie .

Nu stiu daca va intereseaza, dar ce parere aveti de decizia luata in legatura cu bacul ,examenele din a 8 a si chiar licentele din cate stiu(nu ? :unsure: )? Anume ca se dau pana la urma cum au fost stabilite de la inceput.
Ieri cand am auzit o o fost show, niste colege o inceput sa planga , altii injurau stanga dreapta . Ba sincer, si mie mi s a parut f naspa. ( ???? ) Cred ca majoritatea ne asteaptam la alta solutie,sa se mai amane sau sa mai putem face cumva ore cu profii in real.
Si daca ai dat bacul si vrei sa mi spui ca " n are rost sa te stresezi pentru bac " ok stiu am mai auzit asta la 99999 de persoane, mersi ? pup
Bafta la bac... si merita sa te stresezi (daca asta te ajuta)

La mine la universitate s-a dat un comunicat cum ca in data de 11 s-ar face o sedinta legata de examene/licenta... Dar din ce am mai auzit zvonuri, vom da examenele si licenta online (camasa si chiloti in fata camerei csf)

Legat de asta, mie imi surade ideea sa dam examene online (poti copia mai usor, conferinta pe discord cu colegii, nu te mai chinui cu ceasul sau telefonul in banca (ce)) .. Iar legat de licenta online, presupun ca, fiind prima si probabil singura generatie ce vom da licenta online, profesorii sa fie mult mai ingaduitori cu noi la notare.

Samy

Veteran
Veteran

Reaction score
25
Bafta la bac... si merita sa te stresezi (daca asta te ajuta)

La mine la universitate s-a dat un comunicat cum ca in data de 11 s-ar face o sedinta legata de examene/licenta... Dar din ce am mai auzit zvonuri, vom da examenele si licenta online (camasa si chiloti in fata camerei csf)

Legat de asta, mie imi surade ideea sa dam examene online (poti copia mai usor, conferinta pe discord cu colegii, nu te mai chinui cu ceasul sau telefonul in banca (ce)) .. Iar legat de licenta online, presupun ca, fiind prima si probabil singura generatie ce vom da licenta online, profesorii sa fie mult mai ingaduitori cu noi la notare.

Mersi frumos. Mult succes si la tine. :*

Mi ar surade si mie sa dau online, dar din cate am inteles, ne vom prezenta acolo. Vom fi mai putini,cu masti,manusi idk , dar vom da tot acolo:/ Sau cel putin asa se stie la momentul asta.

R3d0x

Veteran
Veteran

Reaction score
20
Mersi frumos. Mult succes si la tine. :*

Mi ar surade si mie sa dau online, dar din cate am inteles, ne vom prezenta acolo. Vom fi mai putini,cu masti,manusi idk , dar vom da tot acolo:/ Sau cel putin asa se stie la momentul asta.
Decat sa refaci anul, eu zic ca e ok oricum. De aia se zicea de cei care is pe terminate. Eu oricum voiam sa schimb specializarea,deci nuj daca reusesc anu asta cu prostia asta. Oricum masca e degeaba. Besina trece prin chiloti si pantaloni. Dapoi virusu asta.

Z0mbalaU

Veteran
Veteran

Reaction score
11
Eu sunt anul 2, Politehnica Bucuresti, acum 2 zile ne-au zis ca o sa sustinem (in intregime) sesiunea online, ma gandesc ca rau n-are cum sa fie, mai multe sanse pentru noi sa luam toate examenele.

Cred ca o sa fie mai greu pentru cei in an terminal... sunt curios, mai ales, cum faceti cu licenta online, bacul sigur se amana, bafta!

Choco-Latte

Veteran
Veteran

Reaction score
27
Deși sunt la facultatea de informatica predarea online mai are Mult de progresat cel puțin la mine. Profesorii postează cursurile (pe care le postau și înainte de covidu pizdii) și cu atât ramai. La seminarii/laboratoare te doare capul când vrei sa înveți ceva, numai cheful de învățat nu e, dau toate examenele online și abia azi am aflat ca peste 2-3 săptămâni începe sesiunea. Nu eram fan învățăt nici înainte de covid dar acum nu pot dormi noaptea ca nu știu cum să-mi organizez timpul cât mai eficient pentru a face fata la 6 materii. Din punctul meu de vedere as prefera sa se lase dracu asa anul pana în septembrie, dai examenele atunci (câștigi și timp mai mult) și nici nu sunt lepre care o sa rupă copiatul sa te futa la Gauss (unde se face curbă).
Ceva offtopic: eu am niște retardați în semian care le spun profesorilor ca metodele pe care le aleg ei nu sunt bune ca ei au învățat bla bla bla și ca o sa se copieze și plm. Dacă aveți fagoti dintr-ăștia rupe-ți-le muia în anul nou universitar/școlar.
Din nou, nu sunt student model dar se puteau găsi niște soluții mai bune decat examene online, cu toate ca am înțeles ca la mine vor sa facă niste "interview-uri" ca examen la o materie (dacă ar fi asa și la celelalte, ajung student eminent).
Pe scurt, școala online sux

Dragos

Veteran
Veteran

Reaction score
12
La noi posteaza profii cursurile pe platforma universitatii. Se tin ceva cursuri online. N-am timp de cursuri fizice, dapoi de online? Tineti minte sa nu combinati faculta cu full time job, nu iese absolut nimic.
Facultate in weekend si de kuni pana vineri la munca... zic si eu, regret ca nu am procedat asa...

Teo

Membru

Reaction score
12
Salut. Eu sunt anul 1 la Facultatea de Drept la Universitatea Bucuresti si e super ok, chiar inteleg chestii si este exact cum era la facultate, dar la unele materii chiar nu are sens sa facem online curs deci ne dau cursurile tiparite pdf si sunt faine. Seminariile sunt exact cum erau alea la facultate, se fixeaza chestii, se prezinta teme etc. S-au adaptat repede oamenii, m-am mirat si eu. Cat despre examene, cica dam cu camera deschisa grile sau de scris ceva acolo, deci nu zic ca e ceva greu, trebuie doar sa inveti. Singura chestie nasoala este ca se respecta orarul de facultate, adica daca la facultate aveam de la 8 la 14, asa am si aici, nu s-au gandit sa mute mai tarziu de la 10, poate nu pot nici ei, na. In concluzie, e bine

NukedLSD

Veteran
Veteran

Reaction score
9
Am facut o facultate de 4 ani la zi - Facultatea de Constructii, specializarea Masuratori Terestre si Cadastru. Regret teribil ca am pierdut 4 ani in care nu am invatat nimic util care sa ma ajute pe viitor. Nu sunt genul de om care sa stea 10 ore in caldura de 40 de grade si sa masor borduri/boscheti pe 2000lei. Pacat ca am realizat asta pe la finalul anului 3.

Anul trecut m-am inscris la Facultatea de Business - Invatamant la distanta. E de 10 ori mai smecher, profesorii sunt tineri si dispusi sa te ajute. In timpul saptamanii imi vad de job iar in weekend ma duc la cursuri daca am chef. Toate cursurile sunt live pe platforma facultatii daca nu vreau sa ma ridic din pat,oricum se salveaza si inregistrari. Am cate 2 teme per materie care valoreaza 50% din nota finala la examen.

Situatia actuala nu m-a afectat cu absolut nimic si tare sunt curios cum o sa se desfasoare sesiunea online.

Cum spune r3dox, nu combinati facultate la zi si job. Daca stiam ca nu exista diferente intre amarata aia de diploma de la zi si la distanta, clar nu imi mai bateam capul cu prima facultate. Acum eram si mai bogat si mai fericit!

SalaslcaZ

Veteran
Veteran

Reaction score
18
Facultate la zi si job se poate face numai in cazul in care ai job part time (cum sunt eu). Ma duc cand pot, stau cat vreau (doar ca trebuie sa fac un minim de 4 ore pe zi, dar nu ar fi o problema daca nu le-as face). Cand aveam facultate f2f, ma duceam la facultate, iar dupa aceea la lucru, era greu.

Plecam la 6 dimineata de acasa, naveta in Sibiu (stau la jumatate de ora de Sibiu) , mergeam la facultate, dupa aia la lucru (10 minute cu masina), dupa aia iar la facultate, dupa aia iar la lucru, si veneam acasa la 9 - 10 seara.

De cand cu pandemia, pot sa fac si cursurile online de la lucru, fac 2 lucruri in 1 :)) si stau 8h la job

De exemplu, eu in momentul de fata, folosesc undeva la 10-20% din cunostintele acumulate din facultate la locul de munca. Pur si simplul postul pe care sunt eu, presupune utilizarea diferitelor software-uri / site-uri pe care nu le inveti in facultate, totul se invata acolo.

Iar cum ziceai tu Nuked, is putini care isi dau seama ca au ales profilul gresit la facultate, iar dupa ce termina ingineria, tot la mc se angajeaza.

Ideea e sa iti placa domeniul in care studiezi/activezi

Top Bottom