Sim Racing

Users who viewed this discussion (Total:0)

NukedLSD

Veteran
Veteran

Reaction score
10
Sim racing? Wtf?
Cred ca multi dintre noi iubim caii putere, majoritatea avem permis si am dat cel putin o tura de autostrada "talpa" ca sa vedem cat se duc "bestiile" noastre.
Safe? - Maybe not.
Fun? - 101%

De mic mi-am dorit sa ajung pilot de curse si sa ma iau la ture cu Schumacher, Hamilton, Kristensen etc. dar ghici ce....Parintilor mei le lipseau vreo cateva sute de mii de $ ca sa pot sa ajung acolo.
Inca de cand am primit primul PC am inceput sa ma joc NFS din tastatura...cred ca aveam 7 ani. 3-4 ani mai tarziu mi-am dat seama ca pot mai mult si am facut rost de un Logitech Momo pe vremea aia.
Cum jocurile arcade nu prea se pupa cu volane, am continuat distractia cu rFactor, GTR2, GTR Evolution, F1C 99-02 si GP4. Dupa 2-3 luni am renuntat complet la assisturi(TCS,ABS etc) si am inceput sa intru in lobby-uri cu baietii grei. In prima mea cursa pe un circuit necunoscut, eram in spatele tuturor, ma bateam cu inca 3-4 playeri si am simtit ceva ce nu mai simtisem pana atunci: Nevoia sa fiu competitiv si sa le arat la fraieri ca fara cunostinte de setup si fara prea multa experienta pot sa ii fac sa imi citeasca placutele de inmatriculare pentru 30-40 de minute.
Din pacate,real life happened, lipsa de $ m-a facut sa renunt pentru ceva vreme, nu aveam buget sa imi upgradez rig-ul si multe competitii erau platite.(+ bac si facultate)

De aproximativ 1 an am prins iar gustul, m-am jucat GT:Sport si Forza Motorsport la greu. Pot sa spun ca sunt printre cei 1% in Forza Motorsport 7.Nu cred ca e cursa pe care sa nu o termin si sa ma caute oamenii in privat sa imi spuna "GG man, you destroyed us", "You made us look like newbies", "Can you share your tuning with us?".....AND I WANT EVEN MORE.

Mi-am facut un sistem solid, mi-am cumparat un alt vogan de generatie curenta cu 3 pedale si schimbator manual, am cumparat 3 jocuri: PCars 2, Assetto Corsa Competitione si Asseto Corsa.
In urmatoarele luni urmaresc sa particip in cat mai multe competitii online. Daca evenimentele imi permit sa pun livery custom pe masina, ghiciti ce logo o sa poarte. You're right, "ManiacX".
Din pacate am ratat campionatul romanesc de anul acesta, rig-ul e la Cluj, eu sunt blocat in Valcea.

Tare sunt curios daca mai sunt pasionati pe comunitate. Urmaresc sa postez continut constant in acest topic si daca e nevoie facem si o sectiune.
Ideea e ca in Romanica termenul de "sim racing" nu prea exista si cu aceasta ocazie vreau sa adun cat mai multi oameni pasionati la noi pe forum.

Choco-Latte

Veteran
Veteran

Reaction score
26
Off: Poti sa te duci pana la Adi De La Valcea sa-i spui ca-l saluta prietenul lui cel mai bun?
On: Foarte tare,chiar urmaresc pe youtube sim racing,dar am o intrebare,de ce toti "racerii" prefera mai mult Forza Motorsport decat Horizon?

NukedLSD

Veteran
Veteran

Reaction score
10
Off:
On: Depindeee.
Forza Horizon e un open world arcade. Are elemente de sim dar nu poti scapa de copii de 9 ani care franeaza in tine.
Forza Motorsport....e de cacat oricum. Plin de rammeri si idioti. Curse scurte, sistem de ranked aproape useless. E misto ca are mult content si cativa streameri/youtuberi cu care sa te mai joci daca ii prinzi prin lobby-uri.
Am jucat cu SuperGT, AR12 Nick, I Suck at Driving si Jimmy Broadbent.

Nu exista un Sim perfect:

Asseto Corsa/Automobilista - Cele mai echilibrate din toate punctele de vedere
Project Cars2 - Grafica mondiala, support VR. Masinile se conduc de parca ar fii conserve dar imi place foarte mult DLC-ul cu LeMans.
Asseto Corsa Competitione - Are o singura disciplina, "Blancpain GT Series". Masinile sunt foarte echilibrate ca performanta si cred ca o sa devina cel mai competitiv joc dintre cele mentionate.
Mai e Automobilista 2 dar nu am mai avut cand sa-l cumpar si pe asta sa-l testez. Au luat engine-ul de la PCars2 si au imbunatatit mult handling-ul. Posibil sa rupa tot.

R3d0x

Super Moderator
Staff member
Super Moderator

Reaction score
25
Off:
On: Depindeee.
Forza Horizon e un open world arcade. Are elemente de sim dar nu poti scapa de copii de 9 ani care franeaza in tine.
Forza Motorsport....e de cacat oricum. Plin de rammeri si idioti. Curse scurte, sistem de ranked aproape useless. E misto ca are mult content si cativa streameri/youtuberi cu care sa te mai joci daca ii prinzi prin lobby-uri.
Am jucat cu SuperGT, AR12 Nick, I Suck at Driving si Jimmy Broadbent.

Nu exista un Sim perfect:

Asseto Corsa/Automobilista - Cele mai echilibrate din toate punctele de vedere
Project Cars2 - Grafica mondiala, support VR. Masinile se conduc de parca ar fii conserve dar imi place foarte mult DLC-ul cu LeMans.
Asseto Corsa Competitione - Are o singura disciplina, "Blancpain GT Series". Masinile sunt foarte echilibrate ca performanta si cred ca o sa devina cel mai competitiv joc dintre cele mentionate.
Mai e Automobilista 2 dar nu am mai avut cand sa-l cumpar si pe asta sa-l testez. Au luat engine-ul de la PCars2 si au imbunatatit mult handling-ul. Posibil sa rupa tot.
Aici is si eu. Doar ne-am jucat cateva nopti impreuna Forza Horizon 4. Eu am ramas tot la maneta.?

NukedLSD

Veteran
Veteran

Reaction score
10
Da, știu. A fost foarte fun.
Am rupt competitivul la FH4 pentru că am crezut că e fun. Am ajuns din 20 in 5 pe FFA și Teams in 2 zile. După am dat de desteptii din Grandmaster si a început dușmănia.

Top Bottom